Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

WSD Pelplin

W ramach przygotowań do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie zorganizowali w ostatnich dniach marca rekolekcje dla dzieci z ognisk PDMD w diecezji pelplińskiej. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób.

Podczas diecezjalnych rekolekcji zapoznaliśmy dzieci i animatorów z ideą zbliżającego się wielkimi krokami Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który ogłosił papież Franciszek. Skupiliśmy się na haśle tego wydarzenia i zastanawialiśmy się wspólnie, co to znaczy dla nas, że jesteśmy ochrzczeni i posłani – wyjaśnia kleryk Patryk Wyka, prezes koła misyjnego WSD w Pelplinie.

Program spotkania wypełniony był modlitwą, nauką i zabawą. Wszystkie te elementy przybliżały dzieciom przesłanie Ewangelii, postacie świadków wiary oraz „miejsca” spotkania z Bogiem. Codzienna Msza święta i nabożeństwo drogi krzyżowej odnowiły w nas ducha misyjnego, a gra terenowa po Pelplinie motywację do działania – wspominają uczestnicy.

Wiosenne spotkania dla ognisk misyjnych to już tradycja, którą zapoczątkowali zaangażowani misyjnie klerycy diecezjalnego seminarium.

as/pdm/pw/WSD Pelplin


Z Koła Misyjnego w WSD w Radomiu

W czwartek, 28 marca 2019 roku, w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu ks. Grzegorz Tęcza – ojciec duchowny oraz siedmiu alumnów przystąpiło do Papieskiej Unii Misyjnej. Klerycy przygotowywali się do tego wydarzenia odmawiając nowennę do bł. Pawła Manny – założyciela Unii Misyjnej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Luca Bovio – sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, a homilię wygłosił o. Eugenio, który jest misjonarzem ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia. W kazaniu podkreślił misyjny wymiar posługi ucznia Chrystusa. Obecny był również ks. Maciej Będziński – sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Papieska Unia Misyjna jest stowarzyszeniem kapłanów, kleryków, zakonników i świeckich, którego głównym zadaniem jest wzbudzanie w Kościele pasji pracy na rzecz misji oraz zachęcanie różnych wspólnot do działalności ewangelizacyjnej. Jan Paweł II napisał, że „zadaniem Papieskiej Unii Misyjnej jest tchnienie życia, wiary, entuzjazmu i miłości we wszystkie formy pomocy misjom”.

Po Eucharystii członkowie kleryckiego koła misyjnego spotkali się z przybyłymi gośćmi, aby posłuchać o doświadczeniach związanych z posługą misjonarzy. Cieszymy się, że bracia dołączyli do Papieskiej Unii Misyjnej i życzymy, aby pamiętali o misyjnym wymiarze swojego powołania.

fw/WSD/Radom


WSD diecezji zamojsko-lubaczowskiej

 

25 marca bieżącego roku, w dniu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w WSD diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbyła się miła uroczystość. Ks. rektor Jarosław Przytuła oraz jedenastu kleryków wstąpiło w szeregi Papieskiej Unii Misyjnej. Na to wydarzenie zaproszeni zostali s. Monika Juszka RMI i ks. Maciej Będziński z Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Podczas uroczystych nieszporów ks. Maciej skierował słowo do wszystkich obecnych w kaplicy, jasno pokazując, jakie misyjne zobowiązania ma każdy kapłan oraz przygotowujący się do kapłaństwa.

Następnie w obecności wychowawców seminarium i wszystkich kleryków odbyło się uroczyste przyjęcie do PUM tych, którzy wcześniej wyrazili takie pragnienie. Trzeba przyznać, że pierwszy raz zdarza się, aby sam ksiądz rektor również włączył się w działalność PUM. Tym bardziej cieszymy się z takiego pięknego przykładu dla kleryków. W czasie spotkania w seminarium nie zabrakło też czasu na wspólną kolację, miłą rozmowę z księdzem rektorem oraz wieczorne spotkanie z kołem misyjnym kleryków.

Dziękujemy za zaproszenie i polecamy modlitwie wszystkich nowych misjonarzy.

mj/pdm

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna