Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce


Wystartowała strona internetowa poświęcona dr Wandzie Błeńskiej – misjonarce i kandydatce na ołtarze – nazywanej Matką Trędowatych. Stronę www.wandablenska.pl (oraz www.wandablenska.com) uruchomiono na tydzień przed rozpoczęciem w Kościele Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Doktor Wanda Błeńska została wybrana przez Watykan jako jedna z 25 osób mających być dla chrześcijan świadkiem wiary i zaangażowania misyjnego.
Strona została przygotowana w 10 językach: polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim. Znajduje się na niej film o działalności misyjnej dr Błeńskiej, a także historia jej życia oraz główne myśli, jak też opinie wielu osób na jej temat. Ponadto zawiera spis odznaczeń, które otrzymała, oraz bogatą galerię zdjęć. Przesłanie jej życia zostało streszczone w hasłach „wiara”, „misje”, „człowiek”, „pacjent”, „skromność”, „marzenia”.
Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę, wkrótce powinien rozpocząć się proces beatyfikacyjny lekarki pochodzącej z Poznania, która przez 43 lata pomagała trędowatym w Ugandzie. Z polecenia abp. Stanisława Gądeckiego przygotowaniami do procesu zajmuje się ks. Jarosław Czyżewski, u którego można składać świadectwa na temat życia misjonarki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Ksiądz Jarosław jest autorem strony internetowej poświęconej dr Wandzie Błeńskiej.
Wanda Błeńska urodziła się w Poznaniu w 1911 r. Od dziecka marzyła, by zostać lekarzem na misjach. W roku 1934 uzyskała dyplom lekarski na Uniwersytecie Poznańskim. Siedem lat później rozpoczęła pracę wśród trędowatych w Bulubie w Ugandzie, gdzie spędziła blisko 43 lata. Powołała do życia centrum szkolenia asystentów medycznych w zakresie diagnozowania i leczenia trądu (dziś ośrodek nosi jej imię). Została jednym z najlepszych specjalistów na świecie w dziedzinie leczenia trądu. Zdobyła serca Ugandyjczyków nie tylko kompetencjami zawodowymi, ale i swoim podejściem do chorych. Nazwano ją Matką Trędowatych. Dzięki swej pracy pomogła przełamać społeczny lęk przed chorymi na trąd. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności.
Wanda Błeńska na stałe powróciła do Polski na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo podeszłego wieku brała udział w życiu misyjnym Kościoła. Do 93. roku życia prowadziła wykłady w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Dziesięć lat później jej imieniem nazwano Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Doktor Błeńska uczestniczyła w misyjnych sympozjach, odwiedzała szkoły i parafie. Stała się autorytetem dla młodego pokolenia (jej imieniem nazwano dotąd trzy szkoły w Polsce). Troszczyła się o organizowanie wsparcia medycznego i finansowego dla misjonarzy.
Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat.
Każdego 27. dnia miesiąca w poznańskiej parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza odprawiana jest Msza św. w intencji śp. Wandy Błeńskiej. Następnie przy grobie misjonarki, znajdującym się na cmentarzu przy miejscowym kościele, odmawiany jest różaniec w intencji misji. Modlitwa, zainicjowana 27 grudnia 2014 r. przez bp. Szymona Stułkowskiego, nieprzerwanie trwa do dziś i jest wypełnieniem słów abp. Henryka Hosera z homilii pogrzebowej misjonarki.
jcz/poznań

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna