Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     Honorowym gościem sympozjum nt. „Akademicki Ruch Misyjny. Wczoraj – dziś – jutro” był abp Henryk Hoser. Spotkanie miało miejsce w Poznaniu w dniach 10-11 maja br.

     W minionym roku Akademicki Ruch Misyjny obchodził 90-lecie swego istnienia, a w obecnym roku przypada 20-lecie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Inspiracją do zorganizowania tegorocznego spotkania studentów zaangażowanych w sprawy misji był Międzynarodowy Zjazd Misyjny , który odbył się w roku 1927, również w Poznaniu.
     Sympozjum zgromadziło na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ponad 100 osób z 30. środowisk misyjnych. Celem spotkania było wzajemne poznanie się, wymienienie doświadczeniami oraz refleksja nad zaangażowaniem studentów w misyjne dzieło Kościoła.
     Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Inmaculada Pérez Castillo OMI, ks. prof. Juan Martínez Sáez, którzy podzielili się doświadczeniem przygotowywania wolontariuszy misyjnych w Hiszpanii, oraz prof. Wojciech Kluj OMI, misjolog z UKSW i dr Helena Pyz z Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, która od 29. lat leczy trędowatych w Indiach.
     Mszy Świętej na zakończenie spotkania przewodniczył abp Henryk Hoser, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej, długoletni misjonarz w Rwandzie i sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Podczas homilii powiedział, że praca misjonarza nie jest idyllą i zawsze związana jest z uniżeniem, ale radość, jakiej doświadcza się na misjach, rekompensuje wszelkie trudy. Ksiądz Arcybiskup podkreślił także ogromne znaczenie wolontariatu misyjnego w życiu Kościoła oraz rolę kierowania się wskazaniami Ducha Świętego i współpracy z wiernymi świeckimi w prowadzeniu dzieła misyjnego.
     Współorganizatorami sympozjum były: Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej, Kleryckie Koło Misyjne Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, Komisja ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski i Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a patronatem objęły Papieskie Dzieła Misyjne.

Więcej informacji na temat sympozjum na stronach:
archidiecezji poznańskiej – http://archpoznan.pl/pl/sympozjum-na-90-lecie-ruchu-misyjnego-w-poznaniu
Katolickiej Agencji Informacyjnej – https://ekai.pl/poznan-studenci-chca-dzialac-na-rzecz-misji/
misyjne.pl – http://misyjne.pl/trzeba-zaufac-swieckiim-misjonarzom/
TV Trwam – http://www.radiomaryja.pl/kosciol/sympozjum-akademicki-ruch-misyjny-wczoraj-dzis-jutro/
Papieskich Dzieł  Misyjnych w Hiszpanii – https://www.omp.es/los-jovenes-espanoles-y-las-misiones-en-un-encuentro-en-polonia/
Misjonarek Oblatek Maryi Niepokalanej – http://oblatas.org/index.php?option=com_content&view=article&id=231:pascua-misionera-2&catid=8&Itemid=127
„Idziemy” – http://idziemy.pl/spoleczenstwo/abp-henryk-hoser-na-spotkaniu-ze-studentami-na-temat-misji

Za archpoznan.pl

Fot. Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej/misja.info

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna