Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     11 kwietnia 2018 r. na UKSW w Warszawie odbył się finał 16. edycji Olimpiady Znajomości Afryki.
     Z 51 zakwalifikowanych do finału uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych po egzaminie testowym  wyłoniono 16 laureatów.  Pięć pierwszych osób z największa liczbą przyznanych punktów przystąpiło do ustnego etapu. Zwycięzcą 16. edycji Olimpiady Znajomości Afryki został Michał Wójcik z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, drugie miejsce zajęła Urszula Furgał z I LO w Krakowie, trzecie Konrad Rudnik z Chojnic z LO im. Filomatów Chojnickich, czwarte Gracjan Skwarek z I LO w Gorzowie Wielkopolskim, piąte Piotr Krawczyk z V LO w Krakowie.
     Nagrodą zarówno dla finalistów, jak i  laureatów są indeksy na wyższe uczelnie na UKSW, UW, UJ, UAM w Poznaniu, UWM w Olsztynie oraz UŚ. Pozostałe  nagrody  ufundowali ambasadorzy krajów afrykańskich: Demokratycznej Republiki Konga i Angoli oraz Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także  instytucje misyjne w Polsce: Referat Misyjny Księży Werbistów,  Instytut Papieża Jana Pawła II oraz  Dyrekcja Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych.
Finał Olimpiady tradycyjnie uświetnił zespół Bongo-Bongo. Pochodzący z Republiki Demokratycznej Konga lider zespołu Ricky Lion wprowadził swoją muzyków finalistów i zaproszonych gości w afrykańskie klimaty. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele ambasad krajów afrykańskich oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
     Organizatorami Olimpiady Znajomości Afryki są: UKSW, Komisja Episkopatu Polski ds. Misji i Instytut Papieża Jana Pawła II.

mk/pdm

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna