Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     Ponad 100 polskich kapłanów diecezjalnych, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich uczestniczyło w ogólnopolskim spotkaniu misjonarzy, które odbyło się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie w dniach 19-22 czerwca 2017 r. Zostało zorganizowane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.
Na program spotkania złożyły się prelekcje na temat wyzwań pracy misyjnej, nabożeństwa, Msze Święte i konferencje ascetyczne oraz wyjazdy integracyjne. Misjonarze spotkali się m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych i z rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu Polski.
     Misjonarki i misjonarze uczestniczyli również w sympozjum naukowym zatytułowanym „Świeccy a misje”. Zostało ono zorganizowane w związku z 50-leciem działalności Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. „Cieszy zaangażowanie, z jakim misjonarze polscy poświęcają się głoszeniu Chrystusa, jednak w porównaniu z innymi krajami europejskimi jest ich wciąż za mało. Mamy wspaniale rozpracowaną teologię misji. Dzięki Janowi Pawłowi II dużo wiemy o podmiotowości wiernych świeckich w Kościele i ich odpowiedzialności za jego misję. Jednak nadal potrzebujemy przełożenia tej refleksji na codzienną praktykę duszpasterską Kościoła” – mówił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas swojego wystąpienia.
     Podczas sympozjum podjęto m.in. kwestie dotyczące współpracy ze świeckimi. Dyskutowano nad tym, kogo posyłać, jak przygotowywać misjonarzy świeckich i wolontariuszy, jak ich wspierać na misjach i po powrocie z misji. Refleksji poddano też temat budzenia powołań misyjnych oraz gotowości wspierania działalności misyjnej przez wiernych Kościoła. Czynią to Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce poprzez formację permanentną, jak i okazjonalną animację – podkreślił ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, w swoim referacie.
     Ważnym zagadnieniem podjętym podczas sympozjum był status prawny świeckich misjonarzy, aby mieli też wsparcie ze strony państwa polskiego. Obecnie na misjach na wszystkich kontynentach pracuje 56 świeckich Polaków.
     Sympozjum zakończyła uroczysta Msza Święta w katedrze diec. warszawsko-praskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który zaznaczył, że „Nasze zaangażowanie misyjne nie może być na marginesie, ale trzeba je stawiać w centrum naszego życia chrześcijańskiego”. Następnie abp Gądecki podziękował Komisji Episkopatu ds. Misji za 50 lat działalności oraz wszystkim misjonarzom duchownym i świeckim, którzy pełną miłości służbą przyczynili się do integralnego rozwoju osoby i społeczeństwa na różnych kontynentach, przez szkoły, ośrodki zdrowia, leprozoria, domy opieki nad niepełnosprawnymi i osobami starszymi oraz wszelkie inicjatywy służące rozwojowi.
     Obecnie na misjach pracuje 2007 polskich misjonarek i misjonarzy, którzy posługują w 97 krajach świata. Najwięcej misjonarzy z Polski jest w Afryce i na Madagaskarze – 810, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327, w Oceanii – 67, w Ameryce Północnej – 19. W szeregach polskich misjonarzy jest 24 biskupów: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11, w Afryce – 6, w Azji – 2, w Oceanii – 3, a 2 w Ameryce Północnej.
     W tegorocznym zjeździe urlopowym wzięło udział najwięcej misjonarzy z Afryki (Kamerun, Republika Konga i Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Etiopia, Zambia) i z Ameryki Południowej (Boliwia, Peru).

Mariola Krystecka

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna