Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

 

     Jak pisać zrozumiale, ciekawie i rzetelnie uczyli się pracownicy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) na trzydniowych warsztatach medialnych w dniach 18-20 września 2017 r. w Warszawie.  Prowadzone one były przez znawców edukacji medialnej i dziennikarstwa ks. prof. Józefa Klocha z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz prof. Wiktora Khroula z Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. M. Łomonosowa w Moskwie.
     W tygodniu po obchodach Dnia Środków Społecznego Przekazu pracownicy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce spotkali się, aby zapoznać się z zasadami  warsztatu dziennikarskiego. Uczyli się przygotowywać materiał dziennikarski do konferencji prasowej zapowiadającej Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w tym roku 22 października 2017 r. Uczestnicy poznawali sposoby pisania notki agencyjnej oraz gatunki dziennikarskie, a także zasady etyki dziennikarskiej.
     „Dowiedziałam się, że w redakcji jest potrzebna tzw. «Świeża głowa», która przeanalizuje przygotowane do druku materiały” – zwierza się jedna z uczestniczek – ten pomysł wykorzystamy na pewno w naszej redakcji – dodaje.
Warsztaty wyglądały jak manewry, w których 4 grupy konkurowały ze sobą w przygotowaniu jak najlepszego materiału na konferencję prasową oraz newsa na temat wydarzenia, jakim były warsztaty.
     „Według mnie media misyjne w Polsce są jeszcze za słabo rozreklamowane, mam nadzieję, że warsztaty te pomogą wyjść informacji misyjnej poza mury kościoła” –  podkreślił  prof. Wiktor Khroul.
     „Zależy nam, żeby to dobro, które czynią misjonarze na różnych kontynentach i to co Papieskie Dzieła Misyjne robią dla Kościoła misyjnego w świecie  przekazywać czytelnikom  w sposób zrozumiały i obrazowy” – powiedział dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas.
      Papieskie Dzieła Misyjne są powołane do budzenia misyjnej świadomości i zaangażowania na rzecz misji.
     Warsztaty odbyły się w siedzibie Krajowej Dyrekcji Papieskich Dzieł Misyjnych na Skwerze Kard. Stefana Wyszyńskiego 9 w Warszawie.
mk/pdm

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna