Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     24 marca 2017 r. w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w Godzinę Miłosierdzia uczczono pamięć misjonarzy męczenników. „Dzień ten zrodził się w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Jest on upamiętnieniem kolejnej rocznicy śmierci abp. Oscara Romero, zamordowanego 24 marca 1980 r. w Salwadorze podczas sprawowania Eucharystii – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI, prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW, reprezentujący Sekcję Misjologii. Podczas Mszy św. modlono się za wszystkich,  którzy oddali życie za Chrystusa i za tych, którzy zginęli na placówkach misyjnych. W homilii ks. Mariusz Telaczyński ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie pokreślił, że od początku chrześcijaństwa życie oddało z powodu wyznawania wiary w Chrystusa ponad 70 mln chrześcijan, z czego najwięcej w XX wieku, bo aż ponad 45 mln. Natomiast na początku XXI wieku ta liczba męczenników za wiarę osiągnęła już 100 tysięcy. „Za tymi liczbami kryje się konkretna historia życia ludzkiego, przykładem może być 21 Koptów z Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego, którzy zostali w bestialski sposób zamordowani 16 stycznia 2015 r. na plaży libijskiej w pobliżu Trypolisu  przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego czy też Helena Kmieć zamordowana 24 stycznia 2017  r. w Boliwii podczas napadu na ochronkę, w której przebywała – przytaczał przykłady męczeństwa ks. Mariusz Telaczyński i zachęcał do nieustannego wsparcia modlitewnego Kościoła prześladowanego na całym świecie.
     Po Mszy św. została odprawiona Droga Krzyżowa, prowadzona przez wolontariuszy misyjnych z  Wolontariatu Misyjnego SALVATOR. Przy poszczególnych stacjach rozważano życie wybranych misjonarzy, którzy ponieśli śmierć męczeńską w krajach misyjnych na różnych kontynentach.
     Nabożeństwo zakończyło się ucałowaniem relikwii pierwszych polskich błogosławionych Misjonarzy Męczenników z Pariacoto w Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka OFM Conv.
     Głównym organizatorem spotkania było Koło Misjologów UKSW.

Tekst i zdjęcia Mariola Krystecka

 

 

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna